Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Panele fotowoltaiczne to dzisiejsza przepustka do tego, aby całkowicie pozbyć się rachunków za prąd i zaoszczędzić pokaźną sumę pieniędzy, której nie musimy de facto oddawać. Obecna technologia pozwala na to aby każde gospodarstwo domowe, które spełnia warunki instalacji mogło się zaopatrzyć w takową własną elektrownie słoneczną.

W Polsce z roku na rok możemy zaobserwować wzrost ceny za prąd o wartości 5-7% rocznie. Ponad 1500 złotych rocznie może zostać w naszej kieszeni, jeżeli wybierzemy fotowoltaikę o mocy 3 kW, natomiast nawet 3000 złotych rocznie zaoszczędzimy, jeśli zamontujemy panele słoneczne o mocy 5 kW. Według tak przyjętych danych szacuje się, że zwrot z inwestycji za panele fotowoltaiczne nastąpi już nawet po 8 latach.

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym (może to być dach lub instalacja gruntowa) wynosi od 20 do 35 tys. złotych i jest bezpośrednio uzależniony od tego ile prądu zużywamy. Należy wspomnieć, że koszt instalacji fotowoltaicznej znacznie obniżają rządowe programy – obecnie można pozyskać 5000 zł z programu Mój Prąd. Ministerstwo oferuje również ulgi podatkowe, które możemy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym.

Aby wybrać odpowiednią moc fotowoltaiki należy przeanalizować rachunki za prąd w ostatnim roku bądź miesiącach i wyciągnąć z nich średnią wartość. Zgodnie z systemem opustów dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci prosument (czyli my) może odebrać 0,8 kWh zmagazynowanej energii, która jest przetrzymywana przez naszego dostawce. Przykładowa instalacja o mocy 5,1 kWp może wyprodukować średnio około 5100 kWh energii elektrycznej rocznie.

Własna przydomowa elektrownia słoneczna to niewątpliwie same plusy. Najmocniejszym, argumentem jest fakt, że zaczniemy produkować własną energię i będziemy mogli korzystać z prądu za darmo. Na przestrzeni 20 lat możemy zaoszczędzić w ten sposób już nawet kilkaset tysięcy złotych! Kolejnymi plusami jest ekologia i bezobsługowość.

Żywotność instalacji PV szacuje się na 25-30 lat.