Energia słoneczna

Energia słoneczna – to musisz wiedzieć!

Energia słoneczna jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Mówiąc – odnawialnych – należy mieć na uwadze fakt, że źródło jest niewyczerpane. Energia słoneczna, ze względu na niemożność jej wyczerpania oraz czystość, stała się jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł, nosząc miano bardzo obiecującej. I nie chodzi tutaj jedynie o względy ochrony środowiska, ale również względy ekonomiczne. Nie trzeba bowiem ukrywać, że osoby wykorzystujące wspomniane źródło, mają możliwość zaoszczędzić sporo gotówki.Energia słoneczna
Jak można się domyślać, każdy, kto posiada taką możliwość, wykorzystuje energię słoneczną we własnym gospodarstwie. Panele słoneczne stają się coraz popularniejsze. Wystarczy spojrzeć na dachy polskich domostw. Poza tym, rozglądając się po swojej okolicy, bez problemu można dostrzec fotowoltaiki, których zadaniem jest wykorzystanie energii słonecznej do oświetlenia ulic, czy znaków drogowych.

Energia słoneczna – jak określić jej ilość i co możemy zyskać?

Wielu zapewne zastanawiało się nad tym, jak określić ilość energii słonecznej, jaka dociera do naszej planety i jaką, bądź co bądź, można wykorzystać. Promieniowanie słoneczne – bo to jego natężenie tak naprawdę się mierzy, w naszym kraju można określić na ilość prawie 1200 kWH/m2.
Jeśli spojrzymy na energię słoneczną okiem ekonomisty, z pewnością stwierdzimy, iż opłaca się wykorzystać ją w gospodarstwie domowym. Należy mieć bowiem na uwadze, iż ceny systemów wykorzystujących ten rodzaj energii odnawialnej, są coraz tańsze, zaś opłaty za prąd nie należą do najniższych. Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, warto zainwestować we wspomniane źródło energii. Statystyki pokazują, iż osoby używające paneli słonecznych na prądzie rocznie oszczędzają nawet do 1200 zł. Inwestycja zatem zwróci się dość szybko. DodatkKorzyści z energii słonecznejowo, użytkownik energii słonecznej może liczyć na darmowe ogrzanie wody, dzięki czemu oszczędza nawet 70% wydatków przy ogrzewaniu tradycyjnym.

Wykorzystanie energii słonecznej

Energia słoneczna pozwala użytkownikowi na uzyskanie zarówno energii elektrycznej, jak również ciepła. Decyzję, na którą z energii chcemy wykorzystać promienie słoneczne, musimy podjąć przed montażem instalacji. Warto bowiem podkreślić, że obie różnią się od siebie.
Niektórzy klienci zastanawiają się, jak to jest z energią słoneczną, kiedy niebo zasnute jest chmurami. Odpowiedź jest prosta – promienie w każdym momencie docierają do Ziemi. Jeśli niebo jest pochmurne, dociera ich po prostu mniej, co daje mniejszy uzysk energii.