Energia wiatrowa

Energia wiatrowa – cenne odnawialne źródło energii

Wiatr, to zjawisko atmosferyczne, towarzyszące ludziom od początku istnienia świata. Było, jest i będzie wykorzystywane przez nich do wielu różnych rzeczy.
Energia wiatrowa od wielu lat eksploatowana jest, jako siła napędowa żaglowców w transporcie morskim. Jak można się domyślać, wspomniany żywioł pozwolił na rozwój cywilizacji. W czasie, kiedy ludzkość rozwinęła się na tyle, aby pozyskać kopalne źródła, energia wiatrowa została trochę zapomniana.Energia wiatrowa. Zalety i opis
Obecnie, kiedy wiadomo, że nieodnawialne źródła mogą się skończyć, energia wiatrowa wraca do łask. Nie dość, że jest tańsza, to jeszcze nie wyrządza takiej krzywdy środowisku. Energia elektryczna pozyskiwana jest z wiatru przy pomocy wiatraków, posiadających najczęściej trzy łopaty. Pomimo tego, iż wiatr jest doskonałym źródłem energii, wielu ludzi nie pochwala budowania elektrowni wiatrowych, podając za powód oszpecenie krajobrazu, czy zakłócenia w ptasiej nawigacji. Należy mieć jednak na uwadze, iż posiadając pojedynczą turbinę, jesteśmy w stanie wyprodukować prąd w miejscu, gdzie nie dochodzi sieć energetyczna.

Energia wiatrowa – jak można ją wykorzystać?

Wiatr jest źródłem energii, które generalnie można wykorzystać wszędzie. Warto jednak, przed postawieniem turbiny wiatrowej, sprawdzić siłę tego żywiołu. Zanim inwestor przystąpi do budowy, przynajmniej przez rok powinien badać prędkość wiatru, z dokładnością do 10 minut. Tylko wtedy jest w stanie rzetelnie określić, jaka będzie wielkość produkcji energii elektrycznej.
Z badań wynika, iż obecne zapotrzebowanie na energię elektryczną mogłaby pokryć energia wiatrowa. Za nią przemawia fakt, że wiatr nie emituje żadnych zanieczyszczeń, a do tego jest odnawialnym źródłem. Obecnie turbiny wiatrowe budowane są w taki sposób, że nie emitują hałasu, który w starszych modelach był ogromnym problemem.
To, co zachęca do budowy elektrowni wiatrowych, to możliwość obniżenia kosztów energii elektrycznej. Warto również podkreślić, że jedno skupisko wiatraków, posiadające moc 100MW i działające nieprzerwanie od dwudziestu lat jest w stanie zastąpić blisko 1 mln ton węgla oraz około 600 miliardów m3 gazu ziemnego. Jak więc widać – różnica jest ogromna.
Odnawialne źródła energii pozwalają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, dzięki czemu ludność ma możliwość przebywania w zdrowszym środowisku.
Zachęcamy zatem do zapoznania się z tym ciekawym tematem. Jeśli będziecie potrzebować Państwo informacji – pozostajemy do Państwa dyspozycji.